206 SDcar206sd
در یک حرکت انتحاری!! خودم شخصاً روغن ماشین را عوض کردم!! البته، دلیل عمده اینکار تعویض سویچ الکتریکی فشار روغن بود که مقداری روعن پس زده بود!! و این بهانه ای شد تا کلا روغن و فیلتر هم عوض کنم...اما داستان بشرح زیر بود:
ابتدا زیر ماشین جک و خرک گذاشتم تا جلوی ماشین کمی بالا بیاید و آن زیر بشه کار کرد. نحوه اینکار را هم توی سایت قبلا گذاشتم، بگردید پیدا می کنید!
سپس سینی زیر موتور را باز کردم، با یک آچار بکس 13 برای چهار پیچ جلو و شماره 16 برای دو پیچ عقب. سینی را برای دسترسی به سویچ الکتریکی و پیچ کارتل باز کردم...متاسفانه در ماشین تیپ 5 من سینی که گذاشتن جای دسترسی به پیچ کارتل را ندارد و این شده مسئله ای برای من که اکثر تعویض روغنی ها زورشان می آید سینی را باز کنند!! بعد از باز کردن سینی سویچ و پیچ کارتل هویدا شدند!!!

قبل از باز کردن سویچ، ابتدا روغن را تخلیه کردم. برای اینکار درب روغن را بر روی موتور باز کردم، زیر پیچ کارتل یک ظرف بزرگ گذاشتم و پیچ کارتل را با آچار 24 باز کردم. برای باز کردن پیچ کارتل، ابتدا کمی آنرا با آچار باز کردم، بعد به آرامی با دست پیچ را در آوردم. یادتان نرود که موقع باز کردن پیچ؛ به محض اینکه پیچ باز شد، دستتان را کنار ببرید تا روغنی نشوید!
در ادامه کار به سراغ فیلتر رفتم و آنرا با آچار 27 باز کردم. بعد از اینکارا سویچ را با آچار رینگ 22 باز کردم. یکمی سخت بود، اگر ریگ جغجغه ای باشه راحترته!! این هم عنصر نا مطلوب:

توجه کنید که این سویچ یک پایه دارد و پایه دوم بدنه است.
بعد از اینکه روغن کاملا تخلیه شد، ابتدا سویچ جدید را که قبلا تهیه کرده بودم در چای خودش بستم. یک اورینگ فلزی نیز داشت که از قدیمی باز کردم و بستم روی جدیده.

سپس فیلتر نو را بستم سرجاش. یادتون نرود که یک اورینگ نو با فیلتر هست باید با کهنه عوضش کنید.

در آخر هم پیچ کارتل را بستم. برای بستن آن باید خیلی احتیاط کرد. برای همین، ابتدا با دست پیچ را سفت کردم، سپس با آچار به آرامی سفت کردم. تا جاییکه که دستم احساس کرد سفت شده، سفتش کردم!!! نه بیشتر نه کمتر که نمیشه باهاش شوخی کرد!

من تقریبا 3.3 لیتر روغن توتال 7000 که از ایساکو خریده بودم ریختم. بعدش موتور را روشن کردم و گذاشتم دور آرام کار کند و قسمت های مختلف را برای نشت روغن چک کردم. بله! :) نشتی نداشت و کار تمام بود...فقط اون سینی سنگین مونده بود که اون هم بستم سر جاش. کلا یک ساعت وقت گرفت...بد هم نبود تجربه جالبی بود......
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه سوم آذر ۱۳۸۹ توسط 206 صندوقدار |

شارژ ایرانسل

فروشگاه اينترنتي ايران آرنا

دانلود